Ağaoğlu’nun ‘Maslak 1453’üne yine durdurma kararı

maslak 1453 iptal davası

Büyük tepki çeken ‘Maslak 1453’ projesine ‘hukuka, şehircilik ilkelerine ve planlamaya’ uygun olmadığı gerekçesiyle durdurma kararı çıktı.

İşadamı Ali Ağaoğlu’nun lansmana çıktığı ilk günden itibaren büyük tepki çeken Ayazağa’daki dev projesi ‘Maslak 1453’ün başı yine dertte. Hem reklam filmleri hem de ‘orman katli’ iddialarıyla bir dönem gündemden düşmeyen ve hakkında sayısız şikayet gelen proje çok defa iptal kararı alsa da bugüne kadar devam etti. Ancak yapımı yılan hikâyesine dönen projeye yeni bir iptal kararı daha çıktı. Habertürk’ün haberine göre,  İstanbul 1. İdare Mahkemesi projeyi “hukuka, mevzuata, şehircilik ilkelerine, planlama tekniklerine ve kamu yararına” uygun olmadığı gerekçesiyle durdurdu.

CHP’Lİ MECLİS ÜYELERİ İPTAL İSTEDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP’li Meclis üyelerinin açtığı iptal davasını değerlendiren mahkeme, Maslak 1453 projesinin kamu yararına uygun olmadığına oybirliğiyle karar verdi. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın davalı, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ve Ağaoğlu Akdeniz İnşaat ve Eğitim AŞ’nin müdahil olduğu davanın kararında şöyle denildi: “Söz konusu nazım imar planı değişikliğinin üst ölçekli planlara aykırı olduğu, öte yandan bölgede öngörülecek yerleşim için yeterli çalışmaların yapılıp plan değişikliğine yansıtılmadığı anlaşıldığından, dava konusu 1/ 5000 ölçekli nazım imar planı değişikliğinde ve dolayısıyla, söz konusu plan değişikliği uyarınca yapılan 1/ 1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğinde hukuka, mevzuata, şehircilik ilkelerine, planlama tekniklerine ve kamu yararına uyarlık bulunmamıştır.”

‘KENTSEL RANTA NEDEN OLDU’

İptal davası açan CHP’li Meclis üyeleri, Ayazağa Gecekondu Önleme Bölgesi’ndeki Maslak 1453 Projesi’nin önünü açan nazım planı değişikliklerinin büyük bir kentsel ranta neden olduğunu, çevre düzeni planında askeri güvenlik bölgesinde kaldığını, plan değişikliklerinin imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine ve kamu yararına aykırı olduğunu ileri sürmüşlerdi.

ÜÇÜNCÜ DAVA İKİNCİ İPTAL!

Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nin açtığı dava ile Ağaoğlu Grubu’na ait Maslak 1453 projesine, İstanbul 8’inci İdare Mahkemesi tarafından 27 Şubat’ta durdurma kararı çıkmıştı. Davatın tarafı konumundaki Emlak Konut GYO karara itirazda bulunmuştu. Hukukçular itiraz hakkına rağmen bu kararın ardından inşaatın durdurulması gerektiğini savunmuştu. Aynı proje ile ilgili Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi de bir dava açmıştı. TOKİ ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine açılan dava, Danıştay 6. İdare Mahkemesi tarafından görülmüştü.

‘HEMEN UYGULANMASI GEREKEN BİR KARAR’

Hukuki süreci başlatan CHP’nin İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, kararı şöyle değerlendirdi: “TOKİ’nin gelir paylaşımı yolu ile ihale ettiği ve değeri 3.2 milyar TL olduğu iddia edilen projenin mahkeme tarafından iptali ile yeni bir süreç başlamış oldu. Karar, hemen uygulanması gereken bir karar. Bu karar ortada olduğu sürece Maslak 1453 projesinin ruhsatlandırılması, bağımsız bölüm alanların kat mülkiyeti tapusu alması, yeni alacakların bankalardan kredi kullanması mümkün değildir. Hukuka aykırı olduğu biline biline yapılan bu planlar, ihaleler, inşaatlar geç de olsa yargı duvarına çarpmıştır. Bazı vatandaşlar bu kararla mağdur olsa da, en önemli yeşil alanlarının bitişiğindeki betonlaşmanın engellenme ihtimali tüm İstanbulluların menfaatinedir.”

‘PROJEYİ ETKİLEMEZ, TEMYİZE GİDECEĞİZ’

Kararın ardından projenin ortağı emlak Konut GYO da KAP’a bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada İstanbul 1. İdare Mahkemesi kararının da daha öncekiler gibi temyiz edileceği vurgulandı.
Açıklamada özetle şöyle denildi: “Maslak 1453 projesi yürürlükte bulunan 2011 yılında onanlı imar planlarına göre alınmış ruhsata dayalı olarak devam etmekte, projede hukuki ve idari yönden herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Sonuç olarak; İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nin ve İstanbul 8. İdare Mahkemesi’nin iptal kararları projeyi hiçbir surette etkilememektedir.

 

kaynak: Aksam.com.tr

Share This Post

Recent Articles

Leave a Reply

© 2018 Kredi Başvuruları. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS
Powered by WordPress · Designed by Theme Junkie