BORSA İSTANBUL

Küresel hisse senedi piyasaları Fed’e ilişkin beklentiler ile şekillenmeye devam ediyor. Son olarak New York Fed Başkanı Dudley’in ekonominin Fed tahminlerine paralel performans göstermesi halinde mevcut para politikasında değişime gidilebileceğini vurgulaması likidite ortamının devam ettiği beklentilerini teyit ederek piyasaların olumlu görünümünü sürdürmesinde etkili oluyor. Yurtdışı piyasalarda devam eden bu iyimser tablo yurtiçinde de etkisini hissettirmeyi sürdürecektir. Dün günü %2,6 yükselişle 75.762 seviyesinden tamamlayan BIST 100 Endeksindeki bu görünüme %3,1’lik artışla Bankacılık Endeksi öncülük ederken özellikle orta-uzun vadede hisselerin potansiyel getirileri yüksek kalmaya devam ediyor.  

SGMK

Gösterge tahvilin bileşik faizi dün sert düşüşle %7.60 seviyesine geriledi. Dövizde volatilitenin de azalması ve yarı yılın sonuna yaklaşılması itibariyle düşüş bugün de devam edebilir. ABD tahvil faizlerindeki yükselişin hız kesmesi de, beklediğimiz gibi gelişmekte olan ülke piyasalarında faiz üzerindeki baskının hafiflemesine neden olmakta. Mevduatın üzerinde getiri hedefiyle önerdiğimiz TRT050314T14 ISIN kodlu tahvilde pozisyonlar korunabilir.

Gelişmekte olan ülke CDS’lerinde düşüş eğilimi sürüyor, Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i yeniden 185 sınırlarına geriledi. Türkiye Eurobond faizlerinde de düşük hacimlerle yaşanan yükseliş sonrasında önemli düşüşler yaşanmakta. 2030 vadeli Eurobond faizi %5,50 seviyelerinde, 2041 vadeli Eurobond ise %6 düzeyine inmiş durumda. Son dönem görülen sert satış baskısı sonrasında Eurobond faizlerinde kısa vadede bir miktar gevşeme görülebileceğini düşünüyoruz. ABD tahvil faizlerindeki yükselişin hız kesmesi de kısa vadede Eurobond piyasasındaki baskının hafifleyebileceğine işaret ediyor. 2030 ve daha uzun vadeli tahvillerde ABD tahvil faizlerindeki görünüme paralel alım denenebilir.

 

DÖVİZ

1,30-1,31 bandında dengelenen EUR/USD paritesi sabah saatlerinde yatay seyrini koruyor. Fed Başkanları’ndan gelen piyasaları rahatlatıcı açıklamalarla gelen tepkilerin sınırlı kaldığı EUR/USD paritesinde, önümüzdeki hafta ABD’de açıklanacak istihdam verileri öncesi dengeli seyrin devam etmesi beklenebilir. Lira, doların karşında toparlanmaya başlayan gelişmekte olan para birimlerine görece daha güçlü bir seyir izliyor. Merkez Bankası’nın düzenli döviz satım ihalelerinin desteği ile 1,92’nin altına sarkan USD/TL kurunda düşüş eğilimi bir miktar daha güç bulabilir. Sırayla 1,91 ve 1,90 seviyeleri destek olarak takip edilmeli. EUR/TL kurunda da bugün için geri çekilmenin bir miktar daha devam edebileceğini düşünüyoruz. Gün içinde psikolojik öneme sahip 2.50 desteğinin altına doğru gevşeyebilecek kurda bu seviyenin altında ilk destek 2,4850 civarında bulunuyor.

 

EMTİA

Haftanın son gününe girerken petrol kontratları Fed’in tahvil alım programını sürdürmek durumunda olduğu yönündeki beklentilerin devamında artan risk iştahına paralel destek buluyor. Ancak, ABD’de ham petrol stoklarının yükseliş eğilimini koruması ve OPEC’e üye ülkelerin üretimlerinin de aynı şekilde devam etmesi mevcut ortamda petrol kontratlarının yükseliş eğilimini sınırlamakta. Altın ons fiyatları 1200 doların altına sarkarak Temmuz 2010’dan bu yana yaklaşık olarak son 3 yılın en düşük seviyelerini gördü. Son dönemde yaşanan hızlı değer kayıplarının özellikle Asya bazlı fiziki talebi canlandıramamış olması ise dikkat çekiyor. Teknik olarak baktığımızda daha önce dikkat çektiğimiz 1250 dolar seviyesinin aşağı yönlü kırılması sonrasında altın ons fiyatlarında kısa vadede baskının devam etmesi beklenebilir. Orta vadeli taban oluşumuna aday bölge olarak 1100-1150 dolar aralığı izlenebilir.

Share This Post

Recent Articles

Leave a Reply

© 2018 Kredi Başvuruları. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS
Powered by WordPress · Designed by Theme Junkie