Ev alacaklar dikkat!

Yapı Kredi Konut Finansman Direktörü İsmet Erdem, konut kredisi faiz oranlarının hızlı bir şekilde gerilediğini, buna karşılık konut fiyatlarındaki artışın sınırlı olduğunu belirtti.

Yapı Kredi Konut Finansman Direktörü İsmet Erdem, ”Dolayısıyla konut kredisi kullanarak konut satın almak için uygun bir dönem olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Erdem, bu yılın başında bir miktar daha aşağı inerek yüzde 0,70 ile 0,80 bandında kalan konut kredisi faiz oranlarının, yılın ikinci çeyreğinde aşağı yönlü trendini koruyacağını, gelecek dönemde yaşanabilecek olası faiz indiriminin sınırlı olacağını kaydetti.

“KONUT SATIN ALMAK 

İÇİN UYGUN BİR DÖNEM”

Erdem, konut piyasasındaki satışların, bankaların konut kredisi faiz oranlarına oldukça duyarlı olduğunu belirterek, ”Özellikle faizlerin düşük ve konut fiyatlarının göreceli olarak daha az yükseldiği dönemlerde konut kredisi kullanarak konut satın almanın avantajlı hale geldiğini biliyoruz. İçinde bulunduğumuz dönemde konut kredisi faiz oranları hızlı bir şekilde gerileyip aylık yüzde 0,70’ler seviyesine indi. Buna karşılık konut fiyatlarındaki artış sınırlı. Dolayısıyla konut kredisi kullanarak konut satın almak için uygun bir dönem olduğunu düşünüyoruz. Piyasalara baktığımızda gerek ikinci el konut satışında gerekse de bankaların konut kredisi kullandırım adetlerinde bir önceki yılın aynı dönemine göre artış oldu” diye konuştu.

Konut fiyatlarındaki KDV ora

 

nlarının artırılmasının bugünkü konut satışları üzerinde hiçbir maliyet oluşturmadığını vurgulayan Erdem, 1 Ocak 2013 tarihinden sonra yapım ruhsatı alan ve yeni üretilecek konutların satışında uygulanacak yeni KDV oranları, bu konutların yapım süresi göz önüne aldığında, 18 ile 24 aylık bir süre zarfında hayata geçeceğini söyledi.

Kaynak: AA

Share This Post

Related Articles

Leave a Reply

© 2018 Kredi Başvuruları. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS
Powered by WordPress · Designed by Theme Junkie