Fitch’den ‘Not Artırım’ Sinyali : Türkiye’nin Kredi Notu Artabilir

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’de yumuşak inişin devam ettiğini belirtirken, ülkede cari açığın azalması ve enflasyonun hedefe doğru düşmesi halinde ülkenin kredi notunun ‘BB ‘dan ‘BBB-‘ye yükselebileceğini bildirdi.

Fitch, bugün yayımladığı raporda Türk ekonomisinin sürdürülebilir büyümeye dönüş yolunda önemli bir gelişme kaydettiğini belirtirken ülkede cari açığın daraldığına ve enflasyonun düştüğüne vurgu yaptı.

Raporda, büyük dış finansman gerekliliğinin ise ülkeyi küresel mali ortamdaki şoklara karşı kırılgan hale getirdiği ifade edildi.

Türk ekonomisinin 2011 yılında aşırı ısındığına ve 2011 sonunda enflasyonun çift hanelerde olduğuna dikkati çeken Fitch, son beş çeyrekte ülkenin büyüme hızının azaldığına işaret etti.

Ülkede resmi olarak bir resesyon beklemediklerini belirten kuruluş, raporunda Türkiye’nin 2012 yılında yüzde 2,8, 2013 yılında ise yüzde 4,5 oranında büyüyeceğini öngördü. Temmuz ayında yüzde 9,1 olan enflasyon oranının yıl sonunda yüzde 6,4’e gerileyeceği tahmininde bulunan Fitch, yine de bu oranın merkez bankasının yüzde 5 olan yıl sonu hedefinin üzerinde olduğunu vurguladı.

Raporda ayrıca Türkiye’de 2012 yılı cari açık beklentisi 60 milyar dolar ile GSYH’nin yüzde 7,5’i, 2013 yılı cari açık beklentisi 59 milyar dolar ile GSYH’nin yüzde 6,6’sı olarak öngörüldü.

“NOT ARTIŞI BEKLENEBİLİR”

Konuya ilgili değerlendirmede bulunan Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, Fitch’in ilk defa not artışının altını çizdiğine dikkati çekerek önümüzdeki vadede not artışının beklenebileceğini kaydetti.

Altınsaç, Fitch’in açıklamaların tahvil-bono piyasası ve İMKB için pozitif olduğunu söyledi.

Akbank Başekonomisti Fatma Melek, Fitch’in  raporunun mevcut olumlu gidişatı yansıttığını belirtti. Melek, kırılganlık ve finansman konusunda da  endişe içinde olunacak bir durum öngörmedikleri değerlendirmesinde bulundu.

Share This Post

Recent Articles

Leave a Reply

© 2018 Kredi Başvuruları. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS
Powered by WordPress · Designed by Theme Junkie