KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI VE PİYASA YORUMU

Geçen haftalarda FED’in tahvil alımlarıyla ilgili açıklamasının ardından yükselmeye başlayan konut kredisi oranları bu hafta piyasanında desteğiyle bir nebze olsun frenlendi. Zaten beklenen bu yükseliş Gezi Parki olaylari ile biraz hızlanmış olsada piyasa beklentisi faiz oranlarının uzun vadede düşeceği yönde.

Özellikle hükümetin piyasayı dengede tutabilmek için küçük müdaheleler yapması, özel bankaların faizleri yükseltme eğilimin önüne geçmişe benziyor.Maliyetlerin yükselmesi ile bankaların konut kredisi oranlarında düşük kar marjlarına katlanarak pazar paylarını korumaya çalışmalarıda faizlerin yükselişini yavaşlattı.

Konut kredisi kullanırken yıllık maliyeti, toplam geri dönüş tutarları ve ödeyeceğiniz masrafları dikkate alarak karar vermenizde fayda var.Bazı bankalarda yüksek dosya masrafı ödeyebilirsiniz ancak toplam geri dönüşe baktığınızda düşük dosya masrafı alan bankadan daha karlı bir alış veriş yapmış olabilirsiniz. Kimi bankalar ekspertiz ücreti ve ipotek masrafı alırken ücretleri şişirebilir, burdan kazandığı para ile faiz oranlarında bir iki puan düşüş yapabilir.Bu gibi hilelere aldanmayıp, toplamda yapacağınız geri ödeme tutarını dikkate almanızı tavsiye ederim.

12.07.2013

Emrah Köylü

Konut Projeleri Değerleme ve Geliştirme Uzmanı

Share This Post

Recent Articles

Leave a Reply

© 2018 Kredi Başvuruları. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS
Powered by WordPress · Designed by Theme Junkie