Kredi Kartı Aidatı Geri Alınabilecek

Artık 10 yıl geriye dönük olarak her yıl kesilen kart aidatlarının toplam bedellerinin tümü geri alınabilecek. Yargıtay hukuksuz olarak her yıl kesilen kart aidatlarının geri alınmasının yolunu açtı.

Yargıtay, vatandaşın on yıl geriye dönük olarak haksız ve hukuksuz olarak alınan kredi kartı aidatının geçişmiş yıllara ait bedelini almasının yolunu açtı. Eğer bir kişide tek kredi kartı varsa alacağı tutar faiziyle beraber yaklaşık olarak 500 TL civarında.

Şöyle bir hesaplama yapacak olursak, tek bir kredi kartı olan kişi yılda 50 TL kart aidatı ödediyse bankadan alacağı meblağ 500 TL’yi bulacak. Kişinin birden fazla kredi kartı olacağı ve aynı zamanda aynı ev içerisinde yaşayanlarında birer kartı olacağı düşünülürse aidat parası ortalama 2 bin TL’yi aşmaktadır. Üstelik faiziyle geri almanız mümkün.
Tüketici Hakları Derneği’ de yapmış olduğu açıklamada, Yargıtay’ın kararının emsal niteliğinde olduğunu belirterek, haklarını aramak isteyen kişilere yardım edebileceğini dile getirdi.

Bankaların istediği kart aidatı da bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Kimi bankalar düşük ücret isterken kimileri yüksek ücret talep etmektedir.

Hangi Bankalar Ne Kadar Kredi Kartı Aidatı Alıyor?
Akbank: 40 TL, Albaraka: 10,5 TL, BankAsya: almıyor, Citibank:25 TL, Finansbank:35TL, Fortis:40TL, Garanti:45TL, Halkbank: almıyor, ING:35TL, İşbank:25TL, Ziraat Bankası: 5TL, Vakıfbank:30 TL, TEB:35 TL, Yapı Kredi:45TL almaktadır. Ancak aidatlar tüketicinin harcama miktarı ve kart limitine göre değişiklik göstermektedir.

Kredi Kartı Aidatını Geri Almak İçin Nasıl Bir Yol İzlenir?
Öncelikle bankanın genel müdürlüğüne “ihtarname” çekilmelidir. Yani yazılı başvuru yapılması gerekir. Bundan olumlu bir cevap alınmadığı durumda il ve ilçelerdeki Hakem heyetlerine başvurulmalıdır. Aynı zamanda Tüketici Mahkemesine itiraz edilebilir. Müracaat ücretsiz olup davanın kaybedilmesi halinde karşı tarafın mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerinin ödenmesi de söz konusu olabilir.
Kredi Kartı Aidat Ücretrini Geri Alma Başvuru Dilekçe Örneği İçin Tıklayın

Share This Post

Recent Articles

Leave a Reply

© 2018 Kredi Başvuruları. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS
Powered by WordPress · Designed by Theme Junkie