Kredi Masrafını Geri Alma Dilekçe Örneği

Kimler kredi masrafını geri isteyebilir?

Bankalardan her ne ad altında olursa olsun alınan her türlü kredi kullanıcısı başvuru hakkına sahiptir. Kredi sözleşmesinde böyle bir masrafınalınacağına dair herhangi bir hüküm yoksabaşvuru yapılması uygundur. Yargıtay’ın ilgili kararı gereği 10 yıl içinde kullanılmış olankrediler için başvuru yapılabilir.

Ne yapılması gerekiyor?

Kredi masrafının alınması için aşağıdaki yol haritasının takip edilmesi yeterlidir.

1. Aşama: Kredi kullanmış olduğunuz banka genel müdürlüğüne hitaben bir mektup yazarak ödediğiniz dosya masrafının iadesini talep edilmelidir. Bu mektup iadeli taahhütlü olarak yollanmalıdır. Mektup örneği için tıklayınız

Bankanın kredi dosya masrafını iade etmesi durumunda sorun kalmayacaktır. Ancak bankanın iadeyi gerçekleştirmemesi durumunda ikinci aşamaya geçilmelidir.

2. Aşama: Bankanın dosya masrafını ödemeyi kabul etmemesi üzerine

a- Dosya masrafı miktarı 1.161,67.-TL’nin altında ise bulunduğunuz ilçenin Tüketici Hakem Heyetine dilekçe ilebaşvurunuz. Dilekçe örneği için tıklayınız.

b- Dosya masrafı 1.161,67.-TL’nin üstünde ise doğrudan Tüketici Mahkemelerine dava açılmalıdır. Tüketici mahkemesi bulunmayan yerlerde Asliye Hukuk Mahkemelerine başvurulması yeterlidir.

www.memurlar.net

Share This Post

Related Articles

3 Responses to “Kredi Masrafını Geri Alma Dilekçe Örneği”

 1. evren diyor ki:

  Maalesef başvuruların hepsi bankalarca geri çevriliyor. Tüketici Hakem Heyetine gidiyorsunuz onun da cevabı olarak Bankalar aleyhte dava açıyor. Savunmaları da kredi sözleşmesi.

 2. Mehmet diyor ki:

  http://www.kredibasvurulari.com/bankalara-masraf-iadesiyle-ilgili-kahramanmarastan-kotu-haber/

  Hakem heyetleri farklı kararlar alabiliyorlar, bu haberdeki hakem heyeti tüketiciyi haklı bulmuş. Denemek lazım

 3. evren diyor ki:

  Evet doğru diyorsunuz ama Bankalar bunun için ayak diretmeye devam ediyorlar. Ayrıca imzaladığımız sözleşmelerde eğer kesintilerle ilgili bir madde vs varsa bir bardak soğuk su içebiliriz. Ben nereden bileyim o 80-100 maddelik sözleşmede ücret kısmının olup olmadığını…

Leave a Reply

© 2018 Kredi Başvuruları. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS
Powered by WordPress · Designed by Theme Junkie