Maslak 1453 artık ayıplı mal !

mahkeme plan iptal davası sonuçlandı

Mahkemenin plan iptal davasını kabul etmesiyle Ağaoğlu’nun Maslak 1453 Projesi’nin ayıp mal haline geldiğini belirten hukukçular, alıcının belirsizliğe sürüklenmesi nedeniyle ödenen paraların iadesinin talep edilebileceğini söyledi

Ali Ağaoğlu‘nun, Fatih Ormanı’nı da kullanım alanı olarak gösterdiği ‘Maslak 1453 Projesi’, İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nin ‘plan iptal davası’nı kabul etmesiyle ‘ayıplı mal’ oldu. Avukat Serdal Aycibin, vatandaşın 6 ay sonra ne olacağını bilmeden parasını riske atmak istemeyeceğine dikkat çekerek “Borçlar ve Tüketici Kanunu’na göre artık ‘mal ayıplı’ olmuş ve mahkemelik olmuş. Nazım İmar Planı’na uygunsuzluğu mahkemece belirtilmiş ise zaten ayıp ortaya çıkmıştır. Daire sahipleri sözleşmeden dönebilir, zararlarının tazminini isteyebilir, ödediği parayı tazminatsız ve kesintisiz iade alabilir” diye konuştu.

 

‘PARALARI ÖDEMEK ZORUNDA’
Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman da Maslak 1453 Projesi’nin durması ve dairelerin teslim edilememesi durumunda Ağaoğlu’nun daire alanlara paralarını geri ödemek zorunda kalacağına dikkat çekerek “Alıcı ile satıcı arasında satış sözleşmesi ve karşılıklı anlaşmalarla da bu ödemeler yapılabilir. Yürütmeyi durdurma kararı ile birlikte inşaat faaliyetleri durduğu takdirde satış sözleşmesi gereği dairenin geç teslimi halinde kira geliri verilir. Ya da para iadesi yapılabilir” dedi. Karar gereği yine inşaat faaliyetleri durduğunda yeni bir plan tadilatı yapılabileceğini ifade eden Kahraman “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ya da TOKİ tarafından yapılabilecek bir plan tadilatıyla inşaat devam edebilir” diye konuştu.

‘Belirsizliğe sürüklenmez’ 

Serdal Aycibin, alıcıya “Sen projenin akıbetinin ne olacağını bekle” denemeyeceğini belirterek “Alıcıyı belirsizliğe sürükleyemezsin” dedi.

‘HASILAT PAYLAŞIMI DEVLET İŞİ DURMAZ’

Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO’su Hasan Rahvalı, İdare Mahkemesi’nin Maslak 1453 Projesi’nin durdurulması kararını “Sonuçta bu hasılat paylaşımı modeli, devlet işi durmaz, inşaatta fiiliyatta bir durma yok” diye yorumladı. Rahvalı, Ataşehir’deki projelerini de örnek göstererek, “Orayla ilgili de 8 kere plana itiraz edildi, şimdi 9’uncu planla yine devam ediyoruz” dedi. Rahvalı, Maslak 1453’te bir kulenin 150 milyon dolara komple Suudi bir işadamına satıldığını söyleyerek, satışa çıkmamış 9 kule olduğunu,1’inin satılmasıyla satışa çıkmamış 8 kule kaldığını kaydetti.

 

Kaynak: AHT

Share This Post

Recent Articles

Leave a Reply

© 2018 Kredi Başvuruları. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS
Powered by WordPress · Designed by Theme Junkie