Ruhsat alınmadan satışa izin vermeyiz! Şehircilik Bakanı Bayraktar, maketten satışa SPK denetimi için “Bazı kimseler arsayı kat karşılığı alıyor, para vermiyor. Ruhsat alınıp kat irtifakı kurulunca satış başlasın” dedi

5.Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı’na katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, KDV belirsizliği, maketten konut satışının SPK tarafından denetlenmesi, Tüketici Kanunu gibi konulara açıklık getirdi. Bayraktar, “vatandaşı koruyan, sektörü üzmeyen” adımlar attıklarını dile getirdi. Bayraktar, sektörde finansal gücü olmadan inşaata başlayan vemaketten satışa çıkan müteahhitlerin vatandaşı mağdur duruma düşürebileceğini söyledi.

EMSALLER AZALACAK 
Bayraktar, “Bazı kimseler ortaya çıkıp arsayı kat karşılığı alıyor, para vermiyor, maketi hazırlıyor, satışa çıkıyor. 800-1000 daireyi yapıyor, sonra satamayınca vatandaş mağdur oluyor” dedi. Ruhsat için teminat yatırmadan maketten lansmanın yeni düzenlemeyle artık söz konusu olamayacağını belirten Bayraktar, “Temel üstü ruhsatı alındıktan sonra kat irtifakı kurulsun, kat Bakan Erdoğan uzlaşma sürecinin Fikirtepe’de incelemede irtifakı kurulduktan sonra satış başlasın. İnşaat firmaları da banka garantörlüğünde hakediş usulüyle inşaatları tamamlasın. Ayrıca kampanya düzenlemek için de çeşitli izinler alınsın” diye konuştu. Kentsel dönüşümün önemli bir noktasının imar artışı olduğunun altını çizen Bayraktar, “Artık imara değil kentsel tasarıma bakacağız. Parkların, bahçelerin olduğu yeni yaşam alanları yaratacağız. Fazladan kat çıkmış olan binaların emsallerini de azaltacağız. Bu kişileri de başka yerlere taşıyacağız” ifadesini kullandı. dönüşümde belirterek, “Şahsen yapacağız” dedi.

FİKİRTEPE’DE ÖZEL İNCELEME YAPACAK 
Bakan Erdoğan Bayraktar, İstanbul Fikirtepe’deki kentsel dönüşümde uzlaşma sürecinin tıkanması halinde devreye girebileceklerini belirterek, “Şahsen Fikirtepe’de incelemede bulunacağım ve ona göre değerlendirme yapacağız” dedi.

Share This Post

Recent Articles

Leave a Reply

© 2018 Kredi Başvuruları. All rights reserved. Site Admin · Entries RSS · Comments RSS
Powered by WordPress · Designed by Theme Junkie